Návrat do normálního života

Návrat do běžného života záleží na tom, jak velké následky mrtvice zanechala. Pacient i jeho okolí by se měli zaměřit nejen na to, jak se vrátit k normálním činnostem, ale také na to, aby se mrtvice již neopakovala.

Kdo s návratem do života pomůže

lékař naplánuje strategii terapie
poskytne informace o nemoci a léčbě
zdravotní sestra pomůže s každodenní péčí (užívání léků, koupání, oblékání a vyprazdňování)
nutriční terapeut sestaví zdravý jídelníček
ergoterapeut pomůže se zlepšením soběstačnosti (jídlo, pití, oblékání, koupání, toaleta)
pomůže zlepšit svalovou sílu a rozsahy pohybů horních končetin
naučí manipulovat s předměty
fyzioterapeut naučí správně sedět, stát a chodit
pomůže zlepšit svalovou sílu, rovnováhu a koordinaci
rehabilitační lékař doporučí správnou rehabilitaci
psycholog pomůže získat psychickou a emocionální rovnováhu
logoped naučí správně mluvit a polykat
pomůže ke zlepšení paměti a vyrovnání se s omezenou pamětí
sociální pracovník poradí se zajištěním veřejných služeb a financí
pomůže se získáním práce

 

*)I. Kovářová, CMP – Přehled zásad a doporučení pro pacienty po propuštění z iktových lůžek; 1. LF UK v Praze; 2016

Změna jídelníčku

Základem prevence další CMP je zdravá výživa založená na tzv. středomořské dietě. Měla by obsahovat dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, například sóji a mléčných výrobků. Strava by měla být bohatá na vitaminy s antioxidačním účinkem (C a E) a vitaminy B. Hlavním zdrojem tuků by měl být olivový olej a mořské ryby, případně potraviny bohaté na zdravé tuky (ořechy, semínka). Ve stravě by měl být i dostatek vlákniny pro podporu trávení. Obsahují ji ovesné vločky a celozrnné pečivo. Riziko CMP snižuje také kyselina listová ze skupiny komplexu vitaminu B. Je obsažena v listové zelenině nebo játrech a na cévy působí díky vysokému obsahu rutinu. Rutin obsažený v pohance dokáže udržovat cévy pružné a brání tvorbě krevních sraženin. Česnek nebo skořice zase snižují krevní srážlivost. Nezapomínejte také dodržovat pitný režim.

Zaměstnání

Návrat do původního zaměstnání záleží na následcích CMP a celkovém zdravotním stavu, druhu práce i věku. Každý nemocný se může poradit s ergoterapeutem, psychologem či sociálním pracovníkem. Nejdříve se ale musí naučit zvládat běžné situace nebo pomůcky. Nové zaměstnání lze pak nalézt prostřednictvím Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (http://www.nfozp.cz/).

Sport a další aktivity

Vhodné jsou méně fyzicky náročné aktivity, které je možné provozovat na čerstvém vzduchu. Dostačující jsou ale i obyčejné procházky rychlou chůzí – nejméně 45 minut třikrát týdně. Aktivity by měly směřovat k podpoře postižených funkcí, jako je například jemné motorika nebo poruchy paměti. Nemocný po CMP by měl být v závislosti na svém zdravotním stavu přiměřeně aktivní. Sledovat celý den televizi rozhodně návrat do normálního života neurychlí.

 

Vhodné sporty Vhodné aktivity
  • plavání
  • jízda na kole
  • nordick
  • walking
  • jóga
  • pilates
  • golf
  • četba
  • společenské hry
  • fotografování
  • zahrádka
  • domácí mazlíček
  • ruční práce

Mělo by platit, že se sportující osoba po CMP nebude přetěžovat a přeceňovat své síly. V horku by se měla sportu spíše vyhnout a myslet na dostatečný příjem tekutin.

 

Mezi doporučované aktivity je možné zařadit i cestování. Dovolená by ale neměla být adrenalinová. Riziko představují destinace s extrémními teplotami. Letecká doprava je vhodná až po třech měsících od cévní mozkové příhody.

Sexuální život

Sex je pro pacienty s CMP stejně důležitý, jako pro zdravé lidi. Mrtvice většinou nepostihuje schopnost pohlavního života, může ale vyvolat psychický blok, jehož příčinou je pocit méněcennosti a ztráty vlastní hodnoty. Tyto pocity mohou vyústit ve snížení sexuální touhy. Řešením je návštěva sexuologa. Pokud se u mužů po CMP vyskytne erektilní dysfunkce, je potřeba hledat i jiné než psychogenní příčiny a konzultovat svůj stav s urologem.